Data dodania: 2022-04-14

Numer Identyfikacyjny Pojazdu, czyli VIN posiada każde auto. Zostaje on nadany przez producenta i obowiązuje w różnych krajach. Dzięki temu decydując się na kupienie czy nawet sprowadzenie samochodu z zagranicy w łatwy sposób możesz zweryfikować wszystkie informacje oraz historię auta. Dzięki nam dowiesz się nieco więcej na temat tego, co to Numer Identyfikacyjny Pojazdu — VIN.

Co to jest Numer Identyfikacyjny Pojazdu?

VIN to skrót od angielskiego Vehicle Identification Numer. Numer Identyfikacyjny Pojazdu umieszczony jest w dowodzie rejestracyjnym, ale musi być też trwale wytłoczony na jego ramie albo na nadwoziu samonośnym. Numer VIN pojawia się też na tabliczce znamieniowej samochodu. Dzięki jego dostępności w łatwy sposób można dotrzeć do podstawowych informacji, które znajdują się w ogólnodostępnej bazie danych.

VIN — Numer Identyfikacyjny Pojazdu — z czego się składa

Skoro wiadomo już mniej więcej, co to Numer Identyfikacyjny Pojazdu VIN, warto wskazać, z czego dokładnie się składa. Jest to 17 znaków — cyfr i liter, które podzielono na trzy części:

  • WDMI,
  • VDS,
  • VIS.

Pierwsze trzy znaki, czyli WDMI to światowy symbol producenta. Każdemu z producentów zostaje nadany taki kod w porozumieniu z organizacją ISO. Kolejne 6 znaków to VDS. W ten sposób zakodowane zostają przez producenta wszelkie dane techniczne i charakterystyka danego modelu. Natomiast VIS jest numerem seryjnym pojazdu, w którym uwzględniono takie dane jak rok produkcji i miejsce montażu oraz numer serii.

Wszystkie z tych znaków razem tworzą Numer Identyfikacyjny Pojazdu VIN.

Identyfikacja pojazdu na podstawie numeru VIN — co daje?

Planując zakup samochodu, w pierwszej kolejności na pewno warto zapytać o Numer Identyfikacyjny Pojazdu. Pozwoli Ci to sprawdzić w bazie danych czy z oferowanym autem na pewno wszystko jest w porządku — czy nie jest poszukiwane, oraz zapoznasz się z kompletną historią pojazdu. Dzięki temu dowiesz się o wypadkach, w których brał udział oraz przeprowadzonych naprawach. Pozwoli to wyeliminować sytuację, w której dopiero po jakimś czasie od zakupu samochodu można zauważyć usterkę, która do tej pory była umiejętnie ukryta.

Numer Identyfikacyjny Pojazdu VIN przydaje się też wtedy, gdy chcesz znaleźć trudno dostępne części. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że na pewno będą pasować do danego modelu.

Numer VIN a sprowadzanie aut z zagranicy

W niektórych krajach używa się różnych norm w zakresie numeru VIN, ale każda opiera się na zapisie 17 znaków. Czy będąc w Polsce można sprawdzić VIN auta z USA? Jak najbardziej jest to możliwe, tylko że wiąże się z pewnym wydatkiem i najlepiej zlecić to profesjonalistom – firmie zajmującej się sprowadzaniem aut z USA. Na szczęscie jeśli chodzi o cenę, nie jest ona zbyt wysoka i ze względu na korzyści, jakie daje sprawdzenie numeru VIN, na pewno warto na taki wydatek się zdecydować. Osoby zajmujące się importem aut z USA wiedzą najlepiej, gdzie sprawdzić numer VIN auta z USA, dlatego warto im zaufać, a otrzymasz kompletny raport dotyczący historii usterek i przebiegu samochodu, który zamierzasz kupić.

Identyfikacja pojazdu na podstawie numeru VIN to dobry sposób na to, by uzyskać kompletne informacje dotyczące pojazdu na sprzedaż. Niezależnie z jakiego kraju zamierzasz go sprowadzić, zachęcamy do tego, by zawsze sprawdzić Numer Identyfikacji Pojazdu. Dzięki temu unikniesz rozczarowania stanem auta i kosztownych napraw już po jego zakupie.