Data dodania: 2023-04-08
Kupno samochodu z USA może być świetnym wyborem, zwłaszcza jeśli chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy. Jednakże, przed rejestracją takiego pojazdu w Polsce, musisz wiedzieć, jakie dokumenty są potrzebne i jakie problemy mogą pojawić się w trakcie tego procesu.
Rejestracja samochodu z USA w Polsce
Aby zarejestrować samochód z USA w Polsce, będziesz potrzebował kilku dokumentów. Przede wszystkim, ważny jest akt własności samochodu z USA (tak zwany Title). Powinieneś również posiadać umowę kupna-sprzedaży, potwierdzoną fakturą oraz dokumenty potwierdzające opłacenie podatku VAT oraz cła. Dodatkowo, przed rejestracją, konieczne jest wykonanie przeglądu technicznego, przetłumaczenie dokumentów, opłacenie akcyzy oraz uiszczenie opłat związanych z rejestracją w wydziale komunikacji.
Rejestracja samochodu z USA bez tablic
Jeśli samochód z USA nie posiada tablic rejestracyjnych, gdyż jest świeżo sprowadzony zza oceanu to będziesz zobligowany do podpisania oświadczenia o braku tablic. Wzór takiego oświadczenia możesz uzyskać w wydziale komunikacji. Dzięki temu będziesz mógł starać się zarejestrowanie auta z USA, oczywiście po spełnieniu wszystkich pozostałych wymogów.
Problemy z rejestracją auta z USA
Podczas rejestracji samochodu z USA w Polsce, mogą pojawić się różne problemy. Jednym z nich jest brak niektórych dokumentów, np. aktu własności samochodu z USA tzw. Title. Jeśli nie otrzymałeś takiego dokumentu od importera, lub dokument ten został zagubiony, w takiej sytuacji może być potrzebne wysłanie wniosku do urzędu na terenie USA, o wyrobienie duplikatu. Innym problemem może być zły stan techniczny samochodu, który może wymagać naprawy przed rejestracją, czy brak przeglądu po naprawie. Kolejnym problemem mogą być wady takie jak tytuł prawny samochodu określony w jego title, opisany jako: „Certificate of destruction,” lub „Parts only”. Znaczy to, że samochód został określony jako posiadający szkodę całkowitą lub przeznaczony się wyłącznie na części.
Rejestracja uszkodzonego samochodu z USA
Jeśli kupujesz uszkodzony samochód z USA, to zapewne posiada on jakąś szkodę komunikacyjną, lub wadę mechaniczną. Warto upewnić się, że posiadasz odpowiednie dokumenty potwierdzające jego stan techniczny, oraz historię dzięki czemu nie napotkasz na przykre niespodzianki podczas naprawy. W takiej sytuacji, konieczne jest dokonanie wszelkich napraw mechanicznych, blacharsko-lakierniczych, kodowanie systemu oraz adaptacja auta z USA do warunków panujących w Europie – możemy zaliczyć do nich; przeróbkę/przeprogramowanie lamp przednich i tylnych, czy chociażby dorobienie halogenów, jeżeli dany model takowe posiadał. Naprawiony samochód musi przejść przegląd techniczny i po uzyskaniu pozytywnego wyniku badania możesz przystąpić do rejestracji.
Ile czasu na rejestrację auta z USA
Rejestracja samochodu z USA w Polsce musi odbyć się przed pierwszym użyciem pojazdu. Nie ma konkretnie określonego czasu, w którym konieczne jest jego zarejestrowanie. Warto jednak wiedzieć, że każdy importowany samochód wymaga opłacenia akcyzy. Często potrzebna jest opinia rzeczoznawcy, która ma uwierzytelnić wartość zakupową samochodu, gdyż jak wiemy auto z USA potrafi być nawet 40% tańsze od krajowego. Od zgłoszenia opinii rzeczoznawcy mamy 14 dni na opłacenie akcyzy, a od jej opłacenia 30 dni na rejestrację.
Akt własności samochodu z USA
Ważnym dokumentem przy rejestracji samochodu z USA w Polsce jest akt własności tego samochodu, na terenie Stanów Zjednoczonych. Ten dokument powinien zawierać informacje na temat samochodu, takie jak jego numer VIN, rodzaj tytułu prawnego, stan z którego ów samochód pochodzi, czy pieczątka urzędnika potwierdzająca wydanie zgody na eksport samochodu poza granice USA.
Jeśli interesuje Cię ile możesz zaoszczędzić na samochodzie z USA, zapraszamy do wypełnienia formularza kontaktowego na naszej stronie głównej. Nasz doradca skontaktuje się z Tobą i odpowie na wszystkie pytania.